Europejski Dzień Języków 2017

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków, święto ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy w celu promowania i propagowania nauki języków obcych oraz szerzenia idei wielojęzyczności i porozumienia międzykulturowego.

W tradycję naszej szkoły wpisało się coroczne obchodzenie tego święta. 27 września szkoła już od rana tętniła życiem. Wszystkich zgromadzonych przywitała Dyrektor Szkoły, pani Agnieszka Kutera, nauczyciel języka niemieckiego, która zwróciła uwagę na znaczenie języków obcych w dzisiejszym świecie. O godzinie 9.00 gościliśmy pana dr  Pawła Kaptura, wykładowcę Instytutu Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który przedstawił uczniom bardzo ciekawy wykład na temat historii języka angielskiego. Młodzież z zainteresowaniem słuchała pana Pawła i brała aktywny udział w prelekcji.

Kolejnym punktem programu były skecze przygotowane przez naszych uczniów, pokazujące jak ważna jest znajomość języków obcych. Skecze, przyjęte przez publiczność śmiechem i gromkimi brawami,  zaprezentowali uczniowie z klas: IIIa, IIa, IIc, IId.

Program artystyczny uświetnił występ chłopców z klasy IIId – Bavar Boys, którzy zrobili furorę tradycyjnym tańcem bawarskim,  przebrani w kolorowe stroje adekwatne do prezentowanego tańca.

Uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat języków, odpowiadając na pytania quizu, który składał się z 10 pytań, a jego punktem kulminacyjnym było pytanie ostatnie,  dotyczące tradycyjnych deserów z różnych krajów europejskich. Klasa III b pod przewodnictwem pań  Bożeny Mazik i Danuty Moskalewicz przygotowała  6 deserów. Zadaniem uczniów była degustacja i określenie, jak dany deser się nazywa i z jakiego kraju pochodzi. Zwycięska klasa – Ic – będzie miała w nagrodę możliwość wyboru  jednego dnia w październiku bez pytania i sprawdzianów.

Swoimi umiejętnościami tanecznymi popisały się również dziewczęta  z klasy IId, które najpierw odtańczyły kazaczoka, a pod koniec naszego spotkania porwały obecnych na sali uczniów i nauczycieli do wspólnego zatańczenia  belgijki. Uczniowie biorący udział w programie artystycznym, otrzymali skromne upominki zorganizowane przez panią Magdalenę  Wiśnios.

Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwały  organizatorki – panie Renata Bryła i Marta Jarecka, a uczniów występujących w programie artystycznym przygotowały panie: Aneta Krawczyk, Marzena Grudzień, Ewa Góra i Monika Ziemba.

Fotorelacja w Galerii