Ogólnopolski konkurs poetycko - historyczny

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Stowarzyszenie „Delta” z Bałtowa na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej zorganizowało ogólnopolski konkurs  historyczno – poetycki "Myśmy wciąż do Niepodległej szli…" , którego motto brzmiało: „Ojczyzno droga i luba (...) niewart Ciebie, niewart życia, kto w niewoli żyć może!” (autor nieznany, 1794 r.).

Uczniowie naszej szkoły: Natalia Karbowniczek z klasy 3 e, Krystian Kozłowski z klasy 3e i Kamil Nieduziak z klasy 2a pod opieką pani Doroty  Mazan wzięli udział w quizie historycznym zawierającym 45 pytań z historii Polski oraz z literatury i sztuki okresu międzywojennego.

Nasza drużyna uzyskała 41 punktów na 45 w czasie 15 minut i 42 sekund, co dało nam 36. lokatę w kraju i stanowi bardzo duże osiągnięcie. Nieco żałowaliśmy, że nie udało nam się dojść do finału, ponieważ organizatorzy konkursu przygotowali dla finalistów wspaniałą galę, którą uświetniła grupa rekonstrukcyjna z Sandomierza, a także koncert Jacka Kowalskiego z zespołem Monogramista pod dyrekcją Anity Murawki, w którym można było usłyszeć wspaniałe wykonania historycznych, patriotycznych pieśni. W gali miały zaszczyt wziąć udział polonistki: pani Ilona Marzec i pani Dorota Mazan, które uczestniczyły również w pracach komisji konkursowej.

Uczniom naszej szkoły gratulujemy sukcesu, życzymy wielu dalszych, a wszystkich zachęcamy do nauki historii, bo jak powiedział Józef Piłsudski:  „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”